Biletul Zilei 01.02.2018. Pentru joi v-am pregatit un tichet format din doua partide, una din Spania si una din Turcia, Barcelona – Valencia, respectiv Konyaspor – Galatasaray.

Biletul Zilei 01.02.2018

Biletul Zilei 01.02.2018 Barcelona – Valencia

Barcelona si Valencia se infrunta in mansa tur a semifinalelor Cupei Spaniei. Un derby in adevaratul sens al cuvantului, care pune fata in fata ocupantele locurilor 1 si 3 din campionat. Catalanii au avut un parcurs mai lejer pana in aceasta faza a competitiei. Au inceput cu Murcia, careia i-au dat 8-0 in dubla mansa. Valencia a avut un prim tur cu Zaragoza si nu a avut nici ea emotii – 6-1 la general. In optimi, Barcelona a trecut cu oarecare emotii de Celta Vigo, dupa 1-1 in meciul tur. In retur, catalanii s-au impus insa cu 5-0. A urmat apoi sfertul de finala cu Espanyol. Dupa 0-1 in meciul tur, Barcelona s-a impus cu 2-0 pe Camp Nou. De cealalta parte, Valencia a trecut in optimi de Las Palmas cu scorul general de 5-1. Misiunea a fost mult mai grea in sferturi. A ajuns la loviturile de departajare, dupa ce castigase cu 2-1 meciul tur.

Biletul Zilei 01.02.2018 Konyaspor – Galatasaray

Mijlocul de saptamana aduce si meciuri din Cupa Turciei. In sfertui, Galatasaray are o misiune lejera in fata lui Konyaspor, penultima clasata din Superliga. Mansa tur este programata joi, de la ora 19:30. Cea mai titrata echipa a Turciei, Galatasaray intra in acest meci dupa o serie de cinci victorii in toate competitiile, carora li se adauga si doua victorii in meciurile amicale din aceasta iarna. De cealalta parte, Konyaspor vine dupa o serie de trei meciuri fara victorie in competitiile interne. A facut 11 cu Trabzonspor in turul precedent al Cupei, apoi a remizat cu aceeasi Trabzonspor si in campionat, scor 2-2. In ultima runda din Superliga, echipa a pierdut pe terenul lui Genclerbirligi, scor 1-2. Galatasaray este favorita clara in acest meci, cu atat mai mult cu cat a pierdut o singura data in istorie in fata lui Konyaspor. Se intampla chiar la prima lor confruntare directa, in 2003. De atunci, Galata a inregistrat 19 victorii si 4 remize.