← BLOG

Atacantul lui Universitatea Cluj, convocat în lotul lărgit al Bosniei pentru Mondial

8 iunie 2026Mondial 2026
Atacantul lui Universitatea Cluj, convocat în lotul lărgit al Bosniei pentru Mondial

Selecționerul Bosniei, Sergej Barbarez, a publicat lista lărgită a jucătorilor luați în calcul pentru Cupa Mondială 2026, iar numele atacantului Universității Cluj, Jovo Lukić, se regăsește pe această primă selecție. Convocarea reprezintă o veste importantă pentru fotbalistul care a avut un sezon remarcabil în SuperLiga românească.

Lukić nu este la prima prezență în vizorul staff-ului tehnic al Bosniei, fiind deja convocat anterior la națională. Deși includerea în lotul lărgit nu garantează prezența la turneul final, forma bună arătată în campionat îi oferă un avantaj semnificativ în lupta pentru unul din cele 26 de locuri din componența finală a echipei pentru Mondial.

Bosnia a obținut calificarea la Cupa Mondială 2026 după o parcurgere solidă a preliminariilor şi a barajelor: echipa s-a situat pe locul secund în grupa de calificare, iar apoi a câștigat duelurile de baraj cu Țara Galilor și Italia la lovituri de departajare. În drumul spre turneu, Bosnia a înregistrat două victorii în fața României în aceeași fază de calificare, rezultate care au contribuit la asigurarea locului la Mondial.

Rămâne de urmărit dacă Lukić va prinde selecția finală, care va cuprinde 26 de fotbaliști, decizie ce va fi luată de stafful bosniac înaintea plecării spre turneul din Statele Unite, Canada și Mexic. Convocarea atacantului Universității Cluj oferă totodată un argument de atenție pentru suporterii din Liga I, care vor putea urmări evoluția unui jucător din campionatul intern la cea mai importantă competiție internațională a verii.