Controverse în tabăra Tunisiei după înfrângerea cu Japonia

Tunisia a părăsit Campionatul Mondial 2026 după o înfrângere clară, 0-4, în fața Japoniei, rezultat care urmează eşecului iniţial, 1-5 cu Suedia. Meciul arbitrat de Istvan Kovacs a fost al 1.000-lea din istoria turneului final, însă performanța nord-africanilor a stârnit aplauze puține şi critici puternice din interiorul echipei.
După partida disputată în Mexic, fundașul stânga Ali Abdi, legitimat la LOSC Lille, a lansat reproșuri dure la adresa conducerii federale și a modului în care a fost gestionată pregătirea pentru Mondial. Deși nu l-a numit direct, Abdi a sugerat că schimbările de pe banca tehnică şi opţiunile de selecţie au avut un rol important în evoluțiile slabe ale echipei. Sabri Lamouchi, demis după înfrângerea din prima etapă, fusese înlocuit cu Hervé Renard, iar Abdi a criticat includerea unor jucători fără experienţă în cupele mondiale.
Apărătorul tunisian a subliniat necesitatea stabilităţii şi a timpului pentru a construi o echipă competitivă, arătând că pregătirea insuficientă şi lipsa automatismelor între jucători au fost factori decisivi. În timpul declaraţiilor sale, Abdi a părut emoţionat, având un moment în care şi-a şters lacrimile, în faţa jurnaliștilor.
În urma celor două înfrângeri, Tunisia a fost eliminată din faza grupelor la Mondialul din Statele Unite, Canada şi Mexic. Naționala africană mai are programat un ultim meci de grupă, contra Olandei, pe 26 iunie, de la ora 02:00, întâlnire care va marca încheierea parcursului lor la turneul final.
